-
Вашата кошница е празна!
Вкусна рецепта в гювеч
На която и от следните рецепти да се спрете, знайте че в гювеч се готви горе-долу по един и същи начин: първо, нареждате всичко и оставяте две пръста под ръба. Добавяте вода, ако е нужно и, второ, слагате гювеча в студена фурна. Едва тогава я включвате. В зависимост дали готвите постно или месно ядене, гювечът се готви средно между 2 и 4 часа (+времето за загряване). Колкото по-дълго се готви на средна температура, толкова по-крехко и вкусно ще бъде. Ако нямате капак, омесете тесто от вода и брашно, разстелете го като палачинка и запечатайте гювеча.
Постен гювеч
Гледайте на постния гювеч като на месен – имате един основен зеленчук, останалите са само за вкус. Но може и да е 1:1, всичко зависи от Вашите предпочитания. Като основен зеленчук в рецептите за постен гювеч се явява картофът – количеството зависи от големината на гювеча. Може да е половин или един килограм. Нарязвате картофите на едро и добавяте един патладжан, две червени чушки, глава лук, домат (може и консерва) и морков. Има вариации с бамя, грах и зелен боб. Подправките са основно олио или масло (може и двете), червен и черен пипер, сол, дафинов лист и розмарин. Може да добавите чесън на вкус или джоджен. Има версия за „есенен“ гювеч с картофи – добавяте резен тиква, 5 парченца карфиол и три стръка целина, освен всичко останало.
Алтернативи на картофите са боб (може и шарен), леща, кисело зеле и ориз. Тези алтернативи могат да се комбинират помежду си – например, киселото зеле и ориза, като се добавят домати, червен и черен пипер, дафинов лист и лъжица мас. Разбира се, когато готвите ориз, винаги добавяйте вода – 2:1 за твърд ориз и 3:1 за нормален.
Нестандартна рецепта с леща е да я комбинирате с гъби, сушени кайсии, праз, канела и лайм. Друга подобна рецепта е да смесите сварен боб с пащърнак, манатарки, маслини, люти чушки и девисил.
Млечен гювеч
Основата отново е от зеленчуци, но и обилно количество сирене и кашкавал. Подобни рецепти включват 3 глави лук, 150 мл. олио, 4 чушки, буркан домати, 200 гр. сирене, кофичка кисело мляко, 5 яйца, 2 с.л. брашно, магданоз и сол на вкус. Млечният гювеч се приготвя най-бързо – къкри във фурната само 10 минути ( без времето за загряване), така че е идеален, ако се връщате изморени след работа и сте на ръба на силите си.
Месен гювеч
Тези са най-популярните и традиционните, защото се готвят с месо и, често пъти, с няколко вида. Тънкостта при тези гювечи е да не се разкашкат зеленчуците за сметка на месото и, в същото време, да няма розово в средата на месото. Тайната тук е в големината на кубчетата и температурата на фурната. Месото и картофите трябва да са с еднаква големина или на жулиени, за да се сготвят добре. Картофите не бива да са твърде дребни, защото ще се преварят.
Най-популярният месен гювеч е овчарският. Той се приготвя с килограм пилешко месо, 200 гр. бекон и още толкова пушено сирене, 300 мл. сметана, половин килограм картофи, лъжица зехтин, 250 мл. пилешки бульон, сол, черен пипер и риган на вкус. Всичко се смесва в гювеч и се пече на 160 градуса. Това е идеалната температура за всички видове гювеч с месо.
Най-известната алтернатива на пилешкото месо е свинското – половин килограм е достатъчен. Можете да го комбинирате с абсолютно всичко изредено до тук – кисело зеле, ориз, боб, леща, дори тиква. На практика няма български зеленчук, с който свинското да не върви. Не забравяйте за домати, моркови, лук и чушки – тези четири съставки са базата на всяко месо и го правят по-апетитно, както са чубрицата, олиото, червеният и черният пипер.
Други меса са заешко (предни и задни бутчета), пуешко (горни и долни бутчета), пилешки воденички и телешко месо. Можете да добавите вино, масло, гъби, тиквички, царевица, бира – всичко, с което разполагате.
Тези и много други рецепти можете лесно да приготвите с някой от нашите гювечета : https://guvech.com/gyuvecheta